objednavky@ncure.cz

Volejte NONSTOP:

+420 739 691 601

Podporuje mojeID

FAQ

Onychomykóza (jinak také dermatofytická onychomykóza, tinea unguium) je jedním z nejčastějších nehtových onemocnění. Projevuje se jednak plísňovou infekcí, tak i deformací nehtu. Týká se všech lidí bez rozdílu věku. Postihuje nehty na rukách i na nohách. V tomto článku vám poradíme, jak se s onychomykózou vypořádat a jak jí předejít.

Prevence nebo včasný zásah je tím nejlepším, co můžete udělat. Onychomykóza je zákeřné onemocnění, které sice nemusí bolet, dokáže ale negativně působit na psychiku dětí a dospělých. Člověk, jehož nehty jsou postižené touto nemocí, se za ně stydí, nechce je ukazovat svému okolí. Navíc může nákazu rozšířit i mezi další členy v domácnosti. Infekce se může přenést pouhým dotekem.

Běžné příznaky onychomykózy

Onychomykóza se projevuje dvěma základními příznaky, a to plísní a deformací nehtu. Je to nejčastější nehtové onemocnění, které trápí až 8 % populace. K tomu abyste onychomykózu poznali na první pohled, vám pomohou i další příznaky, mezi které patří například změna barvy nehtu (na žlutou, bílou, černou, zelenou), ztluštění nehtu, drobné zanícené ranky v okolí nehtového lůžka i přímo pod nehtem nebo šupinatá kůže.

Proč onychomykózu nepodceňovat

Nehtové infekce rozhodně neberte na lehkou váhu. Onychomykóza je nepříjemné onemocnění, při kterém jsounehty nevzhledné a drolí se. Navíc se mezi lidmi běžně přenáší. Pokud někdo touto nemocí trpí a jde například do bazénu nebo do sauny, může ji snadno a bezohledně šířit mezi další lidi. Onychomykózou se mohou nakazit děti, dospělí i senioři. Neléčená nemoc pozvolna prostupuje až k nehtovému lůžku. Je tedy jasné, že včasná léčba je rychlejší a snadnější. Pokud je nemoc již v pokročilé fázi, může být její úplné vyléčení komplikované.

Kde se infekcí můžete nakazit

Nebezpečí na vás číhá v bazénech, saunách, společných sprchách i u vaší manikérky či pedikérky. Nakazit se můžete při používání společných ručníků nebo když chodíte bosí doma v koupelně, která je neustále vystavovaná vlhkosti – právě ta představuje pro plísně živnou půdu. Jako prevence tedy funguje nenavštěvovat veřejné bazény, vyhnout se používání společných ručníků a také pravidelně měnit obuv, ponožky a boty občas vydezinfikovat.

Druhy onychomykózy

Nejčastěji se setkáte s distální subunguální onychomykózou, která od okraje nehtu postupuje k nehtovému valu. Častá je také bílá onychomykóza, co napadá nehtové ploténky a projevuje se bílým zabarvením. Méně častou formou tohoto onemocnění je proximální subunguální onychomykóza, která naopak začíná od nehtového valu a týká se především lidí o oslabenou obranyschopností. Onemocnění může rovněž propuknout vlivem kvasinkové infekce, které předchází oslabení nehtu častým mytím rukou či nohou.

OWJjZ